Wypożyczenie samochodu z automatyczną czy manualną skrzynią biegów?

Każdy z nas coraz częściej korzysta z samochodu z wypożyczalni. Jeżeli udaliśmy się samolotem lub pociągiem do innego miasta i chcemy tam zwiedzić najciekawsze miejsca lub musimy tam załatwić dużo ważnych spraw to takie auto z wypożyczalni samochodów osobowych Kraków będzie dla nas najwygodniejszym środkiem transportu.

Czym charakteryzują się skrzynia manualna i automatyczna?

Automatyczne skrzynie biegów są cenione głównie za prostotę ich obsługi i brak konieczności ciągłego używania sprzęgła oraz zmiany kolejnych biegów przy każdym rozpędzaniu auta. Sporo osób docenia również coraz częściej spotykany system Auto Hold służący do ruszania pod górkę. Można go spotkać również w autach z manualną skrzynią, ale w połączeniu z automatem jest to rozwiązanie wręcz idealne. System ten zapewnia dociskanie hamulca podczas postoju i automatyczne odpuszczenie go przy ruszaniu. Dla wielu osób wykonanie tego manewru w korku na ostrym wzniesieniu jest stresującym doświadczeniem, a dzięki takim systemom możemy go uniknąć.

Użytkowanie auta z automatyczną skrzynią biegów jest po prostu prostsze i wymaga od nas wykonywania mniejszej liczby czynności jednocześnie. Często przyśpiesza także proces ruszania na światłach, gdyż wielu kierowców potrafi się wtedy rozkojarzyć i zmiany biegów dokonują wtedy, gdy już powinni rozpocząć jazdę.

Ręczna skrzynia biegów ma oczywiście wielu zagorzałych zwolenników. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami. Pierwszym z nich są oszczędności w spalaniu. Zazwyczaj skrzynia automatyczna przegrywa tutaj i spalanie wyposażonych w nie aut jest nieco wyższe. Jednak w ostatnich latach ulega to ciągłej poprawie i w nowoczesnych autach ta różnica przestaje być zauważalna, a czasem nawet automat potrafi być oszczędniejszy. Drugim powodem wybierania ręcznej skrzyni biegów jest według wielu osób większa kontrola nad zachowaniem auta. Tutaj jednak bardzo ważne są umiejętności danego kierowcy. Oczywiście kierowcy rajdowi mają skrzynie w których sami dokonują zmiany biegów, ale w przypadku większości kierowców nowoczesny i zaawansowany komputer prawdopodobnie będzie lepiej dobierał przełożenie optymalne dla danej sytuacji drogowej.

Co więc wybrać — skrzynię automatyczną czy ręczną?

Zazwyczaj ten wybór jest oparty o przyzwyczajenia kierowcy. Z pewnością każdy najlepiej czuje się za kierownicą auta jak najbardziej podobnego do tego czym jeździ na co dzień. Wtedy jego obsługa będzie najbardziej intuicyjna i najmniej obciążająca kierowcę. Z drugiej jednak strony właśnie przy korzystaniu z wypożyczalni aut Kraków mamy okazję zapoznać się dogłębnie z nowymi rozwiązaniami technicznymi i sprawdzeniem czy czasem nie zmienimy naszych przekonań po przejażdżce autem zupełnie odmiennym od naszego.

Automat w aucie miejskim, a może w sportowym?

Większość osób kojarzy automatyczne skrzynie z wygodą poruszania się małym lub średnim samochodem po mieście. I oczywiście tak właśnie jest. Prostota obsługi na przykład Toyoty Corolli z taką właśnie skrzynią zachwyca większość użytkowników. Ale w przypadku aut sportowych także możemy skorzystać z tak wygodnego rozwiązania zamawiając na przykład Audi RS3 z automatyczną skrzynią. Jeśli chcemy jednak poczuć przyjemność ze sportowej jazdy i własnoręcznej zmiany biegów to dobrym wyborem może być na przykład Toyota Yaris GR. W najzwyklejszej i najoszczędniejszej jeździe miejskiej najlepiej sprawdzi się jednak Yaris bez sportowego pakietu z ręczna skrzynią.