Jak zadbać o wypożyczony samochód?

W dzisiejszym świecie wynajmowanie aut jest niezwykle powszechną usługą, z której bardzo często korzystamy. Samochód, który otrzymaliśmy od firmy wypożyczającej, powinniśmy zwrócić jej w taki samym nienagannym i idealnym stanie jak go od niej otrzymaliśmy. Musimy zatem zająć się kilkoma sprawami w czasie jego eksploatacji oraz przed dokonaniem jego zwrotu.

Czego należy unikać w wypożyczonym aucie?

Właściwie to są to rzeczy, których powinniśmy unikać w każdym użytkowanym samochodzie. Jedną z najczęstszych przyczyn powstania bardzo trudnych do usunięcia plam jest jedzenie i picie w samochodzie. Dodatki w postaci sosów, kapiący tłuszcz czy słodkie napoje mogą doprowadzić do zanieczyszczeń, których usunięcie będzie bardzo kosztowne. Właściwie każda spożywana w aucie potrawa może na swój sposób zanieczyścić wnętrze.

Sprawy takie jak przestrzeganie kodeksu drogowego podczas użytkowania pojazdu, pilnowanie kluczyków czy uruchamianie alarmu przy oddalaniu się od pojazdu są oczywiście na liście rzeczy, które powinniśmy robić niezależnie od tego do kogo należy samochód z którego korzystamy. Tak samo jak unikanie dróg w stanie grożącym uszkodzeniami naszemu autu, czy pilnowanie zachowania przewożonych pasażerów.

Sprawdź samochód przed wyjazdem

Zanim wyjedziesz z wypożyczalni, sprawdź, czy samochód nie jest uszkodzony z zewnątrz. Jeśli zauważysz jakieś wgniecenia lub zarysowania, zanotuj je na formularzu dołączonym do umowy. Jeśli znajdziesz inne problemy, zgłoś to agentowi przy odprawie i upewnij się, że podpisał się pod tym przed wyjazdem. Samochody do wynajęcia Kraków to niezawodne samochody, sprawne, jednak może się zdarzyć, że firma nie zauważy jakiegoś błędu czy usterki. To będzie chronić zarówno Ciebie, jak i wypożyczalni, jeśli jest problem później w dół drogi.

Niezwłocznie zgłoś szkodę

Jeśli podczas jazdy wypożyczonym samochodem przydarzy Ci się stłuczka, pamiętaj, aby jak najszybciej zgłosić szkodę. Nie czekaj do momentu zwrotu pojazdu, aby zgłosić wszelkie uszkodzenia.

Prawidłowa jazda

Zachowaj zdrowy rozsądek podczas jazdy. Jeśli masz w samochodzie małe dzieci, zapnij je w pasy bezpieczeństwa lub foteliki przed wyruszeniem w drogę. Należy również zjechać na pobocze, jeśli ktoś potrzebuje skorzystać z toalety lub zrobić sobie przerwę w prowadzeniu samochodu.

Zawsze kontroluj swoją prędkość. Przekraczanie prędkości jest nie tylko niebezpieczne – może również skutkować wysokimi grzywnami i punktami na prawie jazdy.

Czyszczenie wnętrza wypożyczonego auta

Jeśli korzystasz z wypożyczalnia samochodów Kraków to również musisz zadbać o samochód, jak o własny. Czyszczenie wnętrza auta właściwie zawsze powinno być stałym nawykiem każdego użytkownika. Szybkość z jaką potrafią gromadzić się różnego rodzaju zabrudzenia oraz śmieci bywa zaskakująca. Najlepiej jest więc wszystkie zabrudzenia usuwać jak najszybciej, tak samo należy postępować ze śmieciami. Jeżeli używaliśmy auto przez długi czas najlepiej jest skorzystać z odkurzacza, dostępnego na większości stacji paliwowych, w do wyczyszczenia wnętrza pojazdu.

Mycie wypożyczonego auta

Jeżeli chcemy umyć pożyczone auto, a powinniśmy to zrobić, jeżeli doszło do jego zabrudzenia, to powinniśmy skorzystać z profesjonalnej myjni. Własnoręczne mycie pojazdu z pewnością nie będzie tak dokładne ani tak bezpieczne jak usługa wykonana w fachowej firmie.

Stan auta w wynajmie długoterminowy

Jeżeli dokonujemy wynajmu długoterminowego, wiele firm zastrzega sobie prawo do comiesięcznego sprawdzania stanu utrzymania samochodu. Jeżeli przedstawiciel firmy uzna, że nie zajmujemy się autem należycie, może być to podstawą do rozwiązania umowy najmu oraz naliczenia kar umownych przez wypożyczalnię samochodów.

Tankowanie auta przed zwrotem

To czy powinniśmy zatankować samochodu, który będziemy zwracać wypożyczalni zależy od umowy jaką zawarliśmy. To jeden z punktów, który zawsze powinniśmy sprawdzić przed wypożyczeniem auta. Jeżeli zobowiązaliśmy się do oddania auta z pełnym bakiem, to oczywiście wywiążmy się z tego. W przypadku zwrotu auta z pustym bakiem nasz rachunek wzrośnie z pewnością o kwotę wyższą, niż sami zapłacilibyśmy na najbliższej stacji benzynowej.