Jak ekonomicznie jeździć samochodem

Ekonomiczna jazda to świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy i środowiska. Oto kilka wskazówek, jak jeździć samochodem bardziej efektywnie.

Używaj jak najwyższego biegu

Po osiągnięciu optymalnej prędkości staraj się jechać cały czas na najwyższym biegu. Zmniejsza to zużycie paliwa i zużycie silnika, a także ułatwia płynną jazdę. Nie powinieneś zmieniać biegu na niższy, jeśli nie musisz wykonywać manewrów z małą prędkością, takich jak np. zatrzymanie się na światłach. Staraj się zawsze utrzymywać odpowiednie obroty podczas jazdy, ale upewnij się, że Twój samochód ma dużą rezerwę mocy w razie potrzeby! Jechanie na zbyt niskich obrotach nie wpływa korzystnie na silnik i podzespoły samochodu.

Unikaj niepotrzebnej pracy na biegu jałowym

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby Twój samochód nie zużywał zbyt dużo benzyny, jest unikanie niepotrzebnej pracy na biegu jałowym. Jeśli stoisz na parkingu, lub stoisz na przejeździe — wyłącz silnik. Korzystając z wynajem samochodów w Krakowie, warto pamiętać o ekonomicznych sposobach jazdy, aby zmniejszyć koszt wynajmu auta.

Przyjmij płynny styl jazdy

Podczas jazdy należy zachować płynny styl jazdy, aby zminimalizować zużycie paliwa. Oznacza to unikanie gwałtownego przyspieszania lub hamowania. Nie należy też szybko ruszać z miejsca. Marnuje to paliwo poprzez wydłużenie czasu pracy silnika na wolnych obrotach. Wypożyczalnia samochodów lotnisko Kraków oferuje auta sprawne technicznie, abyś mógł tanio i bezpiecznie się poruszać.

Unikaj również „króliczych” przystanków, które polegają na tym, że po naciśnięciu hamulców natychmiast je zwalniasz i ponownie przyspieszasz, aby nabrać prędkości przed całkowitym zatrzymaniem się. To również powoduje niepotrzebne marnowanie paliwa. Ponadto ruszanie z miejsca i nagłe zatrzymywanie się wymaga więcej energii niż płynne ruszanie i zatrzymywanie się, ponieważ powoduje większe obciążenie elementów takich jak opony, hamulce i elementy układu napędowego. Im bardziej przyspieszasz i ostro hamujesz, tym więcej paliwa marnujesz.

Nie przeciążaj samochodu

Staraj się nie obciążać niepotrzebnie samochodu, Jeśli nie musisz czegoś przewozić w bagażniku (np. łańcuchów zimowych latem) — wyjmij to. Im samochód cięższy, tym więcej potrzebuje paliwa. Podczas korzystania z wynajmu aut sportowych bez kaucji warto wybrać dopasowany do siebie model samochodu, który spełni nasze oczekiwania i pomieści wszystkie bagaże bez zbędnego przeciążania samochodu.

Dbaj o stan techniczny auta

Pamiętaj, aby wybierać paliwo dobrej jakości — nawet jeśli jest parę groszy droższe. Dobre paliwo pozwoli Ci na dłuższą żywotność jednostki napędowej, co oznacza rzadsze naprawy samochodu, które też są kosztowne. Bardzo ważne są coroczne przeglądy samochodu, aby w razie potrzeby szybko wykryć nieprawidłowości, które mogą wpływać na większe zużycie paliwa. Nasze auta oferowane w wypożyczalni w Krakowie mają aktualne wszystkie badania techniczne.