Co zrobić w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu?

Osoby, które na co dzień nie potrzebują auta lub nie chcą takowego kupować chętnie szukają innych alternatyw, z których mogłyby skorzystać. W odpowiedzi na ich potrzeby powstały wypożyczalnie samochodów. Być może, miałeś już przyjemność przetestowania możliwości niejednej wypożyczalni albo dopiero zaczynasz swoją przygodę z wynajmowaniem aut. Zastanawiasz się, jakie konsekwencje poniesiesz w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu? Jak wygląda procedura w takiej sytuacji i jak się przed tym zabezpieczyć? Podpowiadamy!

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Zanim skupisz się na tym, co zrobić w przypadku kradzieży auta, które nie jest Twoją własnością, warto dowiedzieć się, jak uniknąć takiej sytuacji.

Pierwsza kwestia to: nie zostawiaj auta z otwartymi drzwiami. Nieumyślne zostawienie kluczyków w środku samochodu to najgorsze, co można zrobić – wtedy droga do kradzieży jest bardzo prosta. Upewnij się, że zamknąłeś wypożyczony pojazd, a zwłaszcza w sytuacji, w której wychodzisz z niego tylko na chwilę i wydaje Ci się, że będziesz mieć go na oku. NIGDY nie odchodź od auta bez jego wcześniejszego zamknięcia.

Następnie: parkuj na parkingach strzeżonych lub podziemnych. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość, więc w takim przypadku wybierz miejsce, gdzie teren jest gęsto zaludniony. Masz wtedy pewność, że ryzyko kradzieży jest dużo mniejsze. Również potencjalni świadkowie zdarzenia pomogą opisać sytuację i sprawcę.

Jeśli jednak zrobiłeś wszystko, co mogłeś, by zapobiec kradzieży, a do niej doszło to w pierwszej kolejności masz obowiązek powiadomić wypożyczalnię o zaistniałej sytuacji.

Kradzież auta z wypożyczalni – co zrobić?

Przede wszystkim każda wypożyczalnia samochodów ma inaczej sformułowaną umowę, która określa rozwiązanie sytuacji np. w przypadku kradzieży samochodu. Przed jej podpisaniem dokładnie przeczytaj wszystkie jej punkty, ponieważ niektóre wypożyczalnie nie pokrywają kosztów kradzieży. Pozytywnym aspektem jest to, że nie musisz wpłacić całej wartości wynajętego auta, a poniesiesz jedynie część kosztów, które ustala wypożyczalnia w regulaminie np. 5/10% wartości.

Po powiadomieniu wypożyczalni, z której skorzystałeś w następnej kolejności musisz zgłosić kradzież na policję. Jako pierwsze powinieneś podać informację, że skradziony samochód nie był Twoją własnością, a w jego posiadanie wszedłeś na podstawie umowy podpisanej z wypożyczalnią. To o czym warto pamiętać to fakt, aby nie ukrywać żadnych istotnych szczegółów przed policją, ponieważ wszystkie podane przez Ciebie informację mogą okazać się ważne i pomogą w szybkim rozwiązaniu sprawy.

Podsumowanie

Choć czasami robimy wszystko, co konieczne to nie zawsze uda nam się uchronić przed nieprzyjemną sytuacją jaką jest kradzież wynajętego auta. Dodatkowo mamy możliwość wykupienia ubezpieczenia, które prawdopodobnie uchroni przed niepotrzebnymi nerwami i stresem w przypadku kradzieży.